jūnijs 01, 2020

Vadītāja vientulība: jo augstāk – jo lielāka

„Pētījumi liecina, ka līderim ir svarīgi izveidot savu komandu. Te nav domāta darbinieku komanda; tā, protams, arī ir svarīga, un tai ir jābūt stiprai. Runa ir par domubiedru komandu, kur līderis var būt „pa brīvu“, dalīties savos pārdzīvojumos un atrast atbildes. Tā ir vieta, kur viņš var būt atklāts.“ – Dr. Alisa Miniotaitė vadības un līderības eksperte, ALISA MANAGEMENT LABORATORY dibinātāja, ICC koučinga trenere Baltijas valstīs, Žinių radijo pārraides Lyderio dilema autore.

Visu komentāru klausieties šeit: Līdera dilemma: Vadītāja vientulība: jo augstāk – jo lielāka.– Lietuviešu valodā.

Kādēļ tā notiek?

Vairāku iemeslu dē:

• Saskaries ar aizvien lielākiem izaicinājumiem, sarežģītākiem jautājumiem, problēmām, tādēļ mainās interešu loks, salīdzinājumā ar vairums cilvēku ikdienas interesēm;
• Arvien vairāk ir no tevis atkarīgo cilvēku. Lemt par viņu karjeru, atalgojumu, līdzvērtīgām, draudzīgām, sirsnīgām attiecībām sāk traucēt acīmredzami interešu konflikti;
• Nākas pieņemt nepatīkamus, nepopulārus, neapmierinātību raisošus lēmumus. Bet varbūt tas ir arī labi, ja darbinieki var «izlaist tvaiku» uz vadītāju.
• Taču svarīgākais, ka darbiniekiem nepieciešams stingrs vadītāja plecs. Ļoti stingrs. Sašļucis, noskumis, «kā zemi pārdevis» vadītājs nav tas, ko vēlas redzēt darbinieki.

Cilvēkiem ir ļoti svarīgi līdzās līderim justies drošībā. Tātad minēto iemeslu virkne ļauj domāt, ka vadītājs ir nolemts daļējai vientulībai. Cik ir cilvēku, ar kuriem viņš var būt atklāts? Tikai tuvāko cilvēku pulciņš, un, dod, Dievs, lai tāds būtu! Redzam līderus, kuri dzīvē ir vientuļi, viņiem nav bērnu, laulāto, brāļu vai māsu. Viņu vientulības nasta ir daudz smagāka. Tomēr, jā, viņi iemācās ar to sadzīvot, pieņemt dzīvi tādu, kāda tā ir, un būt sekmīgi līderi.

Vai var teikt, ka vientulība ir padarījusi viņus stiprākus? Drīzāk, jā. Aizvien mazāk situāciju, kas var izsist viņus no līdzsvara.

Pētījumi rāda, ka līderim ir svarīgi izveidot savu komandu. Nav runas par darbinieku komandu; tā, protams, arī ir svarīga, un tai ir jābūt stiprai. Runa ir par domubiedru komandu, kur līderis var būt „pa brīvu“, dalīties savos pārdzīvojumos un atrast atbildes. Tā ir vieta, kur viņš var būt atklāts.

Kā cilvēki nobriestam, pateicoties attiecībām. Būdami atklāti, piedzīvodami sapratni, saņemdami atgriezenisko saikni, mēs mācāmies un augam.

Iedomājieties cilvēku, kuram nav ar ko būt atklātam, kurš nevar saņemt patiesu atgriezenisko saikni.

Arī politikā pamanām, ka līderi kļūst izolēti. Jā, ap viņiem ir padomnieku un konsultantu komanda. Bet ko komanda saka? – To, ko līderis vēlas dzirdēt. Tā notiek ne vien tādēļ, ka apkārtējie cilvēki vēlas gūt labumu sev, bet arī tādēļ, ka līderis, piedzīvodams grūtības un izaicinājumus, neapzināti tiecas pēc atbalsta. Atbalsts ir kā dzīvības spēku saturošs ūdens, nepieciešamā veldze. Ja esi iesaistīts cīņā, tad vismaz no sev tuvākās darba komandas vēlies saņemt atbalstu. Tad jūtīgi reaģē uz kritiku, līdz beidzot kolēģi to vairs neizsaka. Sāk griezties apburtais rats, kas aktuāls ne vien politiķiem, bet arī uzņēmumu vadītājiem.

Ko tādā gadījumā darīt?

– Veidot tuvas un noturīgas attiecības ģimenē, tikties ar tuviem draugiem;
– Vadītāju apmācības, klubi – tā ir vieta, kur var tikties domubiedri, runāt par sasāpējušām problēmām ar līdzīga līmeņa cilvēkiem – nemukt no vientulības, bet to pieņemt.
– Iespējams, tā pat ir dāvana, jo vari darīt to, ko visvairāk vēlies – lasīt, skatīties filmas, seriālus par vadītājiem un līderiem
– Skatot ainas no viņu dzīves, saproti, ka neesi viens. Bet varbūt kļūsti atvērtāks savā darba komandā.

Dalies pieredzē, izskaidro sīkāk, ar kādām problēmām sastopies, kā problēmas radušās! Sajust bailes, skumjas, vilšanos, sāpes – tas nav vājums.

Tā ir dzīve. Vājums ir tajā visā iestrēgt uz ilgu laiku.

Dr. Aļisa Miņotaite, vadības un līderības eksperte, ALISA MANAGEMENT LABORATORY dibinātāja, ICC koučinga trenere Baltijas valstīs, Žinių radijo pārraides Lyderio dilema autore. Avots: Ziņu radio.

Sazināsimies: Žinių radijas.

#lyderiodilema

Lasīt arī

jūnijs 02, 2020

XI ICC koučinga grupa

11. ICC koučinga grupa! Mēs esam priecīgi kopā! #ICCkoucings #koučings #ICCapmacibas

Vairāk

jūnijs 01, 2020

Kad vadītājs pats „savāra ziepes“

„„Par vadītāja neitralitāti, un kā „nesavārīt ziepes“, klausieties dr. Alisa Miniotaite  pirmdienas „Žinių radijas“ radio ziņu pārraidē....

Vairāk

maijs 07, 2020

6 soļi kā paaugstināt darbinieku motivāciju COVID19 laikā

Tāpat kā daudzi no jums, arī ALISA MANAGEMENT LABORATORY darbinieki strādā no mājām – noturam...

Vairāk